Poza debatą centrum/peryferie:
Nowe państwa członkowskie w konstrukcji UE

Tytuł

Poza debatą centrum/peryferie: Nowe państwa członkowskie w konstrukcji UE
Beyond Core-Periphery Debates: New Member States in the Construction of European Union

Fundator

• Narodowe Centrum Nauki (Polonez 1)
  • Horyzont 2020 (Marie Skłodowska-Curie COFUND)

Okres realizacji

2017 – 2018

Osoby zaangażowane

Przebieg projektu

Czy w miastach istnieją granice? – wykład w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej w Gdyni

1 grudnia 2017 roku prof. James Scott wygłosił wykład pt. „Borders in Cities – Do they Exist? If So, What Do They Tell Us?” w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Treść wykładu nawiązywała do idei map mentalnych, subiektywnego postrzegania przestrzeni miejskiej oraz niewidocznych barier i granic, jakie przestrzeń tą dzielą. Uczniowie z entuzjazmem przyjęli wykład profesora, a współpraca z III LO będzie kontynuowana w przyszłości.

W rytmie POLONEZA o współczesnej kulturze miejskiej i tożsamości Polskich miast

Za nami kilka miesięcy wytężonej pracy nad projektem RECENTRE. Wśród wielu aktywności podjętych przez zespół badawczy były warsztaty, wywiady, wizyty studyjne oraz konferencje:

• odbyliśmy 6 spotkań roboczych, dzieląc się pomysłami, opracowując strategie działania i planując badania w terenie;
  • prowadziliśmy badania terenowe w Trójmieście, Krakowie i Warszawie, w trakcie których odwiedziliśmy szereg instytucji żywo zainteresowanych tożsamością miast, wielokulturowością, szeroko pojętą kulturą miejską oraz marketingiem miejsc:
  1. Instytut Spraw Publicznych (czerwiec 2017)
  2. Best Place – Europejski Instytut Marketingu Miejsc (wrzesień 2017)
  3. European Urban Institute (wrzesień 2017)
  • W trakcie badań terenowych profesor James Scott wykonał dokumentację fotograficzną, dając nam unikalną szansę zobaczenia miast Polski w obiektywie obcokrajowca.
  • Profesor Iwona Sagan i profesor James Scott uczestniczyli oraz współorganizowali międzynarodową konferencję naukową EURA, która odbyła się w dniach 21-24 czerwca w Warszawie. Podczas konferencji profesor Sagan i profesor Scott wygłosili referat pt. Place-Making through Urban Culture: “East-West” Perspective on Europeanisation

Abstrakt:
Europeanisation is frequently understood in highly restrictive terms, as a convergence to a set of ideas, norms and practices that have been largely defined in Western European countries. This also applies to the diffusion of urban governance methods and strategies that make recognisable a “European way of doing things”. Processes such as the European Capital of Culture competition (ECOC), Smart Cities initiatives, and programmes targeted at inclusive urban development and regeneration are among the tools that the EU has promoted to support a more cohesive political community. However, Europeanisation can also be understood as a project of constant becoming, made up of highly varied local appropriations of European culture and history that only partly conform to specific norms. In this perspective, urban place-making and appropriations of culture give evidence of highly differential patterns and trajectories of Europeanisation in which East-West distinctions often play a strategic role. Based on a comparison of past and future ECOC projects in Central Europe, we will explore how and why the question of “East-West” emerges ideationally, discursively and pragmatically. On the other hand, we also address the question of how the East-West imaginary is mobilised and/or contested in concrete projects of place-making.

Transmisja wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=MKgC-ZuG_bs
Program konferencji EURA (Warszawa, 21-24 czerwca 2017)

• Zespół projektu RECENTRE uczestniczył w organizacji konferencji RSA pt. „Smart Cities – Regional Governance for Sustainability – Spatial Smartness”, która odbyła się w Gdańsku w dniach 21-22 września 2017 r.

Link do wydarzenia:

• W ramach prac badawczych zorganizowano mini warsztaty pt. „Polish ECOC experiences”, których głównymi gośćmi byli: dr hab. Katarzyna Kajdanek oraz dr Jacek Pluta z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy zajmują się tożsamością miasta Wrocław w kontekście jego zwycięstwa w konkursie na Europejską Stolicę Kultury. Goście warsztatu przygotowali również publikację pt. „Wizerunek Wrocławia w perspektywie ESK Wrocław 2016”, realizując projekt badawczy „Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016”.
  • Wśród innych aktywności wymienić należy również udział profesora Jamesa Scotta w warsztatach pt. „Urban Neighbourhood Participation”, organizowanych przez Węgierską Akademię Nauk w Budapeszcie w lipcu 2017 roku oraz udział w konferencji ” Urban Cultures Conference” organizowanej przez Jyvaskyla University Finland w maju 2017 roku. Tytuł referatu: Cultural  Transformation and Public Space in Budapest.

Projekt Beyond Core-Periphery Debates: New Member States in the Construction of EU jest finansowany z konkursu NCN Polonez 1 na projekty badawcze realizowane przez naukowców przyjeżdżających z zagranicy, współfinansowane w ramach działań Marie Skłodowska-Curie COFUND z programu ramowego Horyzont 2020.

, ,